SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstakar 11108051
*
nr 1110 8051
Ljusstakar
ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1966 Design Ainar Axelsson, höjd: 19 cm
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 22 maj 2017
kl 18:34:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/5 06:28:34
1
Vinnande bud
- Tema
22 maj
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Läs mer om 50/60-tal
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver stockholm ädelmetall
-
5324 Kandelaber
Nysilver, rokokostil. Höjd: 42 ca
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:15
-
5102 Lampetter
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pend..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:36
-
5381 Ljusstakar
2 par, mässing. Höjd: 12-15 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:37
-
5214 Ljusstakar
Ett par, 1800-tal, Skultuna bruk. Diameter: 11 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:26
-
5209 Ljusstakar
Ett par, mässing, för 3 ljus vardera. Höjd: 27 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:29
-
4325 Ljusstakar
ett par, mässing, Lars Holmström (1894-1959), Sver..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:34
*
Ljusstakar
Läs mer om 50/60-tal
nr 1110 8051
Ljusstakar
ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, 1966 Design Ainar Axelsson, höjd: 19 cm
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 22 maj 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/5 06:28:34 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
22 maj
50/60-tal
PÃ¥ detta tema har vi samlat vackra och spännande föremÃ¥l frÃ¥n 1950-talet och 1960-talet.Läs mer om 50/60-tal
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grunÂdades i Stockholm 1867.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake silver stockholm ädelmetall
-
5324 Kandelaber
Nysilver, rokokostil. Höjd: 42 ca
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:15 -
5102 Lampetter
Ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Pend..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:36 -
5381 Ljusstakar
2 par, mässing. Höjd: 12-15 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:37
-
5214 Ljusstakar
Ett par, 1800-tal, Skultuna bruk. Diameter: 11 cm
Aktuellt bud: 250 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:26 -
5209 Ljusstakar
Ett par, mässing, för 3 ljus vardera. Höjd: 27 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:29 -
4325 Ljusstakar
ett par, mässing, Lars Holmström (1894-1959), Sver..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:34